فرهنگ و سرمايه دانش

برج‌های مسکونی زیتون

این پروژه شامل 2 برج 23 طبقه مسکونی واقع در بلوار کوهک منطقه 22 تهران می باشد. این 2 بلوک بخشی از 4 بلوک واقع در پشت مجتمع تجاری طوبی واقع در زمینی به مساحت 14740 مترمربع و با قدر السهم سه دانگ از زمین به شماره پلاک ثبتی به شماره 2710 می باشد.

بلوک های A2 و A3 متعلق به این تعاونی می باشد، که در شمال و شرق زمین خیابان های دسترسی، در شرق زمین مجتمع تجاری طوبی و در جنوب زمین برج‌های مسکونی متعلق به سایر تعاونی‌ها واقع می باشد.

بطور کلی هر برج را می توان به شرح زیر تقسیم بندی نمود:
الف- سه طبقه زیر زمین که محل قرارگیری پارکینگ های هر واحد به علاوه انباری های آنها می‌باشد. لازم به ذکر است هر واحد دارای یک مکان پارکینگ و یک انباری می‌باشد که محل آنها در زمان قرعه کشی معلوم خواهد شد.
ب- طبقه همکف که شامل فضاهایی مانند وروری ساختمان؛ لابی، فضای بازی کودکان، سالن اجتماعات و احتمالا برخی واحدهای تجاری می‌باشد.
ج- نوزده طبقه مسکونی که هر طبقه شامل 4 واحد کاملا مشابه به متراژ تقریبی 130 مترمربع می باشد. همانطور که در شکل زیر دیده می شود، هر واحد دارای سه اتاق خواب، سرویس بهداشتی، دو حمام( حمام اصلی در اتاق خواب اصلی جهت استفاده والدین تعبیه شده است) 2 بالکن (یکی در مقابل اتاق پذیرایی و دیگری در مقابل اتاق خواب‌ها) و سایر بخش های مورد نیاز می‌باشد.
امکانات جانبی پروژه:
الف- موقعیت قرارگیری بلوک‌ها به نوعی است که تمامی واحدها از 2 طرف نورگیری کامل دارند، علاوه بر آن نوع طراحی به ترتیبی است که فضاهای خصوصی از فضاهای عمومی تفکیک شده است.
ب- جهت تامین آسایش مالکین محترم، هر بلوک دارای 3 دستگاه آسانسور (دو دستگاه نفر بر و یک دستگاه باربر) می‌باشد. همچنین سیستم‌هایی مانند شوتینگ زباله در این مجموعه تعبیه شده است.
ج- با توجه به ماهیت برج و امکان سرویس دهی اضطراری به برج ها، امکان فرود هلیکوپتر بروی ساختمان ها ایجاد شده است.
د- سطح اشغال برج‌ها از محوطه به نوعی است که علاوه بر ایجاد فضای سبز مناسب در مقابل واحدها، امکان استفاده میهمان‌ها از پارکینگ‌های تعبیه شده در مقابل برج‌ها نیز وجود دارد، شایان ذکر است، پارکینگ‌های تعبیه شده در محوطه متعلق به کل اعضای بلوک‌ها بوده و امکان تملک توسط افراد مشخص وجود ندارد.
ه-سیستم‌های امنیتی، کنترلی مانند دوربین مدار بسته، سیستم اطفاء حریق، حراست ساختمان و . . .در هر بلوک تعبیه شده است.
و-سازه پروژه مذکور از نوع اسکلت فلزی با اتصالات جوشی می باشد. شایان ذکر است، جهت تحمل بارهای وارده بر ساختمان مانند زلزله هیچ گونه تفاوتی بین سازه‌های بتنی و فولادی (با اتصالات جوشی یا پیچی) وجود ندارد و در صورت طراحی مناسب هر دو سیستم توانایی بارپذیری یکسانی را دارا می‌باشند. انتخاب سیستم فلزی با اتصال جوشی ناشی از سرعت زیاد ساخت، کاهش سطح مقطع ستون‌ها، امکان پذیرش خطاهای جزئی در ساخت و آزادی عمل جهت طراحی معماری ساختمان می‌باشد.